۰ تا ۱۰۰ شناخت جوجه بلدرچین + پرورش

جوجه بلدرچین

تکثیر و تولید جوجه بلدرچین یکی از بهترین روش ها برای کنترل هزینه در پرورش بلدرچین است. زیرا محلی در ارتباط با تولید انبوه جوجه بلدرچین (One day old quail chick) و یا کارخانه جوجه‌کشی ویژه بلدرچین فعلا وجود ندارد. جهت ایجاد تاسیسات مربوط به پرورش بلدرچین نیز محلی را که دارای آب، برق و راه مناسب است انتخاب کنند. همچنین دارای امکانات لازم نسبت به حمل محصولات تولیدی به بازار باشند. به همین دلیل نیاز به ایجاد سالن‌های جداگانه جهت پرورش مولدین و جوجه‌ها میباشد.

سمت و سوی سالن‌ها از نظر آفتابگیر بودن مهم و با اهمیت می‌باشد مثلا در مناطق گرمسیر قسمت طولی سالن‌ها باید در جهت شرق و غرب ساخته شود. اگر سایبان ساختمان هم مقداری طولانی در نظر گرفته شود از افزایش دمای داخل سالن در فصل تابستان کاسته خواهد شد زیرا در این فصل خورشید مدار عمودی را طی می‌کند. اما در مناطق سردسیر طول سالن در جهت شمال و جنوب ساخته می‌شود با این کار سالن‌ها در فصل زمستان آفتاب گیر خواهند بود. مکانهای بادگیر، ارتفاعات و کنار دریا محلی مناسب برای پرورش بلدرچین محسوب نمی گردد. داخل سالن پرورش بر اساس برنامه و ظرفیت قفس های استفاده شده جهت پرورش، ظرفیت جوجه‌ریزی مشخص شده و سرمایه موجود پرورش دهنده و غیره آماده سازی می‌گردد. برای اطلاعات بیشتر با ما در سایت پراور صنعت همراه باشید. مطالعه این مطلب به 6 دقیقه زمان نیاز دارد.

چرا باید پرورش جوجه بلدرچین را انجام دهیم؟

شاید در همین اول کار و تحقیقاتی که درباره پرورش جوجه بلدرچین و یا بلدرچین جمع آوری می کنید این سوال در ذهن شما نقش بسته باشد که چرا به پرورش بلدرچین را انجام دهیم؟ پرورش این پرنده نسبت به سایر پرنده ها چه مزیت هایی را با خود به همراه خواهد داشت؟ اگر دوست دارید با جواب کامل این دو سوال آشنا شوید توصیه می کنیم این قسمت از مطلب سایت پرآور صنعت را به طور کامل مورد مطالعه قرار دهید تا ابهاماتی که در این زمینه ذهن شما را درگیر کرده است به خوبی برطرف شود.

بلدرچین ها جز پرندگانی هستند که شما می توانید به صورت اهلی و یا وحشی از آنها نگهداری نمایید. این پرنده در بازه زمانی ۴۵ روزه به بلوغ می رسند و شما بعد از ۴۵ روز میتوانید از محصولات آن استفاده نمایید. یکی از مهم ترین مزایای پرورش جوجه بلدرچین بازه زمانی کم آن برای رسیدن به درآمد و سودآوری است. نیاز به فضای اندک برای پرورش نسبت به سایر پرندگان مانند مرغ، قرقاول و بوقلمون از دیگر ویژگی ها و مزایای پرورش بلدرچین به شمار می رود. نیاز به سرمایه اولیه سومین ویژگی بارز پرورش جوجه بلدرچین است که می ‌توان به آن اشاره نمود. شما به مواردی که ما گفتیم یک مورد اضافه کنید. می توانید موارد خود را از طریق قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبین سایت در میان بگذارید.

کسانی که اقدام به پرورش جوجه بلدرچین می کنند با ارائه محصولات آن مانند تخم بلدرچین و گوشت بلدرچین می توانند به سودآوری برسند. به جز موارد گفته شده پرورش بلدرچین های زینتی مانند بلدرچین های مینیاتوری می تواند بسیار سود آور باشد. شما به هر نوعی که بخواهید جوجه بلدرچین ها را پرورش دهید باید از یک اصول پیروی نمایید که ما در این مطلب به طور کامل اصولی که شما باید آن را مورد بررسی قرار دهید را به شما بازگو خواهیم کرد.

نگهداری از جوجه های یکروزه در مکان مناسب

اگر دوست دارید جوجه بلدرچین یک روزه خود را به خوبی نگهداری کنید، استفاده از قفس بلدرچین و مادر مصنوعی را در دستور کار قرار دهید. با استفاده از قفس و مادر مصنوعی به راحتی هرچه تمام تر می توانید شرایطی را فراهم کنید تا جوجه ها اطمینان کافی برای زندگی را به دست بیاورند. توجه داشته باشید برای خرید قفس جوجه یکروزه 1 طبقه از سایت های معتبر مانند سایت پراور صنعت اقدام نمایید تا بعداً دچار مشکل نشوید. دیگر توصیه ما قرار گیری قفس ها در فواصل مختلف است. به طور استاندارد شما می توانید در هر یک متر ۱۵۰ عدد بلدرچین را قرار دهید.

جوجه بلدرچین
جوجه بلدرچین

دمای مناسب جهت نگهداری جوجه ۱ روزه بلدرچین

یکی از مهمترین و حساس ترین مراحل پرورش بلدرچین، مراقبت از جوجه های جدید الورود است. هنگامی که جوجه ها از دستگاه جوجه کشی بیرون می آیند، برای ادامه زندگی، نیازمند مکان گرم و خشک میباشند. دمای محل پرورش، به منظور گرم بودن جوجه ها می بایست از 36.5 تا 38 درجه سانتیگراد (حدود 100 درجه فارنهایت) باشد.

به مرور که جوجه بلدرچین ها بزرگ میشوند، نیاز گرمایی آنان کاهش میابد و هر هفته می بایست درجه حرارت را کاهش داد. قاعده این است که دما در هر هفته، 3 درجه نسبت به دمای هفته قبل، کاهش یابد. شاید بهترین درجه حرارت بعد از 3 هفتگی تا زمان کشتار، 23 تا 26 درجه سانتیگراد باشد. بلدرچین های ژاپنی، در 6 تا 8 هفته، به سن بلوغ می رسند.

آب و غذای جوجه بلدرچین

پرورش دهندگان بلدرچین میتوانند با مراجعه به مراکز تهیه و توزیع خوراک دام و طیور، غذای مناسب بلدرچین را تهیه کنند. روش دیگر این است که مواد تشکیل دهنده غذای بلدرچین را به صورت مجزا تهیه کرده و آنها را توسط آسیاب و میکسر، مخلوط کنند. هنگام تهیه غذای بلدرچین توجه داشته باشید که غذای جوجه بلدرچین در چند روز اول، باید کاملا آرد گونه باشد. ذرات درشت به منقار جوجه بلدرچین آسیب میرساند.

جوجه بلدرچین 1
جوجه بلدرچین 1

حتما بخوانید : طرز تهیه بلدرچین رستورانی

سیستم دانخوری و آبخوری

برای این که بتوانید جوجه یک روزه بلدرچین خود را به بهترین شکل نگهداری کنید، توصیه می نماییم از قرار دادن کاسه آب در درون قفس آنها خودداری نمایید. بهترین روش برای استفاده از آبخوری و دانخوری به کارگیری سیستم های آبخوری و دانخوری اتوماتیک است. با استفاده از سیستم آبخوری و دانخوری اتومات، تغذیه و آب جوجه ها همیشه در دسترس است.

واکسیناسیون جوجه بلدرچین

یکی از مهمترین مواردی که می تواند پرورش جوجه بلدرچین ها را تحت تاثیر قرار دهد بیماری است. شما برای اینکه بتوانید از بیماری هایی که به این پرنده آسیب می رساند جلوگیری نمایید باید برنامه واکسیناسیون را در نظر بگیرید. واکسیناسیون از تلفات احتمالی جوجه ها در آینده به طور چشمگیری جلوگیری می نماید. توجه داشته باشید عمل واکسیناسیون و برنامه ریزی که برای آن انجام می شود باید طبق نظر دامپزشک و یا فرد با تجربه صورت گیرد. توجه داشته باشید واکسیناسیون از بیماریهای نیوکاسل، کوکسیدوز، آنفولانزا و بسیاری از بیماری‌های دیگر جلوگیری می نماید.

استفاده از آب شکر برای جوجه بلدرچین

شکر برای جوجه بلدرچین در زمانی استفاده می شود که به بیماری کیسه زرده مبتلا شده باشد. آب شکر در این مواقع انرژی از دست رفته را به جوجه بلدرچین برمی‌گرداند و کمک می‌کند تا قوای جسمی برای ادامه حیات را پیدا می کند.

تولید جوجه بلدرچین به جای خرید!!!

بسیاری از پرورش دهندگان به جای خرید جوجه بلدرچین اقدام به تولید آن می کنند. خرید جوجه بلدرچین به نسبت تولید آن می تواند هزینه های بیشتری را برای شما در بر داشته باشد. برای این که بتوانید خودتان تولید جوجه بلدرچین را انجام دهید می توانید از بلدرچین های بالغ، تخم نطفه دار بلدرچین و دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.  به راحتی هرچه تمام تر بلدرچین های نر و ماده را برای جفت گیری در کنار یکدیگر نگهداری می کنید و بعد از بارور شدن بلدرچین های ماده و تولید تخم نطفه دار، آنها را در دستگاه جوجه کشی قرار می دهید تا جوجه بلدرچین های مورد نظر متولد شوند.  برای اینکه با اصول جوجه کشی بلدرچین آشنا شوید می توانید به مطلب جوجه کشی بلدرچین مراجعه کنید.

ما در این مطلب به تمامی مواردی که می تواند یک جوجه کشی بلدرچین داشته باشد اشاره کرده ایم.  تا بتوانید به وسیله این مطلب سودآوری و درآمد خود را چندین برابر کنید.

جوجه بلدرچین 1 روزه
جوجه بلدرچین 1 روزه

چگونه از جوجه بلدرچین مراقبت کنیم؟

 شاید برای شما سوال باشد که چگونه می تواند جوجه بلدرچین مراقبت کرد؟ اگر سوال چگونه از جوجه بلدرچین مراقبت کنیم؟ در ذهن شما نقش بسته است در ادامه مطلب با ما همراه باشید. اولین و مهمترین نکته برای مراقبت از جوجه بلدرچین استفاده از یک محل زندگی مناسب است. برای این که بتوانید محل مناسبی برای بلدرچین جوجه بلدرچین فراهم کنید می توانید از قفس استفاده نمایید. چنانچه در تهیه قفس بلدرچین مشکل داشتید میتوانید از طریق سایت پرآور صنعت قفس بلدرچین را تهیه کنید. اگر مایلید تا جوجه بلدرچین را در کنار سایر پرندگان پرورش دهید به تبعات آن توجه داشته باشید.

قدم بعدی به کارگیری قفس در محیط مناسب است. توجه داشته باشید باید بستر قفس به نوعی باشد که بتوانید در آن به راحت جوجه بلدرچین ها را پرورش دهید. البته با استفاده از قفس های پرآور صنعت نیازی به تراش چوب و گلوله های روزنامه نیست. فقط قفس را به نحوی قرار دهید که از هرگونه استرس و عوامل استرس زا به دور باشد. برای مراقبت از جوجه بلدرچین لازم است هر چند وقت یکبار محل زندگی آن را تمیز کنید تا به بیماری های مختلف گرفتار نشود.

جوجه بلدرچین 2
جوجه بلدرچین 2

استفاده از تغذیه مناسب

در مرحله بعد باید تغذیه مناسب را فراهم کنید که مناسب با جوجه بلدرچین باشد. یکی از نکات بسیار مهم برای نگهداری بلدرچین استفاده از آب شیرین مناسب است. توجه داشته باشید آب شرب باید هر باکتری باشد. تغذیه بلدرچین را در بخش غذای بلدرچین به صورت مجزا مورد بررسی قرار دادیم.

جوجه بلدرچین 6
جوجه بلدرچین 6

حتما بخوانید: پرورش بلدرچین در خانه از ۰ تا ۱۰۰ + [ رایگان و کاربردی ]

نکات نگهداری جوجه بلدرچین

برای نگهداری جوجه بلدرچین نیاز به اجرای نکاتی ریز بینانه در روزهای ابتدایی زندگی آن دارید.

  1. اولین و مهمترین نکته در روزهای ابتدایی ایجاد شرایط استاندارد برای زندگی است. در روزهای اول سعی کنید محیط زندگی جوجه بلدرچین ها خشک و گرم باشد. معمولا دمای محیط را می توانید بین ۳۶ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد در نظر بگیرید.
  2. محلی که برای نگهداری جوجه بلدرچین ها فراهم کرده اید باید دارای آب و برق باشد تا بتوانید هر چند وقت یکبار به آنها سر بزنید و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید.
  3. سعی کنید تخم های نطفه دار را بیش از 7 روز انبار نکنید.
  4. ویتامین ها را در روزهای ابتدایی جوجه های یک روزه در اختیار آنها قرار بگیرد تا رشد بهتری داشته باشند.
جوجه بلدرچین 3
جوجه بلدرچین 3

علت مرگ جوجه بلدرچین یک روزه چیست؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند علت مرگ جوجه بلدرچین یک روزه باشد.

  1. یکی از دلایل موجود ژنتیک است. چنانچه جوجه در چهار روز آخر به پوسته های زیرین تخم بچسبد، این کار باعث مرگ و میر جوجه ها در روزهای ابتدایی میشود.
  2. ضخامت بستر علت بعدی است که می تواند موجب مرگ جوجه بلدرچین یک روزه شود، ضخامت بستر است. برخی از افراد با پوشاندن کف بستر پرورش جوجه بلدرچین یک روزه سعی دارند تا یک بستر نرم را برای جوجه بلدرچین ها ایجاد کنند اما این بستر می ‌تواند در برخی از مواقع موجب خفگی جوجه های یکروزه شود.
  3. عامل بعدی که می تواند علت مرگ جوجه یک روزه باشد، افزایش درجه حرارت محل پرورش است. توجه داشته باشید که درجه حرارت پرورش را دارد به استانداردهای موجود نزدیک کنید.
  4. مسمومیت های مختلف، بیماری ها، غذاهای آلوده، آلودگی محیط، آب غیر استاندارد و تغذیه نامناسب می‌تواند از دیگر دلایل علت مرگ جوجه بلدرچین یک روزه باشد.
جوجه بلدرچین 4
جوجه بلدرچین 4

چگونه از جوجه بلدرچین در آپارتمان نگهداری کنیم؟

برای اینکه بتوانید جوجه بلدرچین را در آپارتمان نگهداری کنید باید سه نکته را در اولویت های نگهداری خود قرار دهید. این سه روش می تواند به طور مستقیم نگهداری جوجه بلدرچین در آپارتمان را تحت تاثیر قرار دهد. برای اینکه بتوانید با این روش به طور کامل آشنا شوید ادامه مطلب را مطالعه نمایید. ما در ادامه این مطلب عواملی که پرورش جوجه بلدرچین در آپارتمان را  تحت تاثیر قرار دهد را مورد بررسی قرار داده ایم.

مکان مخصوص برای نگهداری

بلدرچین ها باید در فضایی مورد نگهداری قرار گیرند که دچار استرس نشوند. از طرف دیگر بوی نامطبوع فضولات بلدرچین می تواند کسانی که در منزل زندگی می کنند را اذیت کند.  از این رو به شما توصیه می‌کنیم از نگهداری بلدرچین در آشپزخانه، هال و یا اتاق جلوگیری کنید. برای این کار می‌توانید از فضاهای آپارتمان که مورد استفاده عموم قرار میگیرد استفاده کنید. پشت بام و حیاط نیز می تواند از بهترین مواردی باشد که شما برای نگهداری جوجه بلدرچین در آپارتمان آنها را انتخاب می کنید.

رعایت تمام اصول پرورش

برای اینکه بتوانید بهترین بازخورد را از نگهداری جوجه بلدرچین ها داشته باشید باید تمامی اصول پرورش را رعایت کنید. برای اینکه بتوانید با اصول پرورش جوجه بلدرچین ها آشنا شوید می توانید مواردی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم را دوباره مورد مطالعه قرار دهید تا در هنگام نگهداری دچار مشکل نشوید. از مهمترین موارد نگهداری جوجه بلدرچین در آپارتمان می توان به فضای مورد نظر برای پرورش، تغذیه، نوردهی مناسب، دما و رطوبت مناسب اشاره کرد.

پرورش در تعداد کم

چنانچه بخواهید پرورش جوجه بلدرچین  را در تعداد بسیار بالا پرورش دهید، آپارتمان نمیتواند گزینه مناسبی برای شما باشد. بالا رفتن تعداد جوجه بلدرچین ها برای پرورش در آپارتمان می تواند باعث ایجاد مزاحمت برای افرادی که در خانه و آپارتمان زندگی می کنند، شود.  این مزاحمت می‌تواند از نوع سر و صدای بسیار زیاد و یا بوی نامطبوع باشد. از آنجایی که آپارتمان ها دارای فضای بسته هستند نگهداری بلدرچین ها در تعداد بالا در اتاق جداگانه نیز نمی تواند راه حل مفیدی برای شما باشد. توصیه ما به شما این است که حداکثر ۷ را در آپارتمان پرورش دهید. بیشتر از این تعداد میتواند دردسرهای بزرگی را برای شما با سایر آپارتمان نشینان به وجود می آورد.

جوجه بلدرچین 5
جوجه بلدرچین 5

شما برای ما از نگهداری جوجه بلدرچین 1 روزه بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با جوجه بلدرچین یک روزه، دمای مناسب برای نگهداری آن، آب، غذا و مکان مناسب برای نگهداری جوجه بلدرچین یک روزه آشنا کردیم. چنانچه از تجربه متفاوتی برای نگهداری جوجه 1 روزه بلدرچین برخوردار هستید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید از طریق قسمت نظرات سوالات خود درباره جوجه یکروزه بلدرچین را از پشتیبانی سایت پراور صنعت بپرسید. پشتیبانان سایت ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

دمای مناسب جهت نگهداری جوجه ۱ روزه بلدرچین چقدر است؟

دمای محل پرورش، به منظور گرم بودن جوجه ها می بایست از 36.5 تا 38 درجه سانتیگراد (حدود 100 درجه فارنهایت) باشد.

علت مرگ جوجه بلدرچین یک روزه چیست؟

ژنتیک، ضخامت بستر، افزایش درجه حرارت محل پرورش، مسمومیت های مختلف، بیماری ها، غذاهای آلوده، آلودگی محیط، آب غیر استاندارد و تغذیه نامناسب

استفاده از آب شکر برای جوجه بلدرچین چه زمانی میسر است؟

شکر برای جوجه بلدرچین در زمانی استفاده می شود که به بیماری کیسه زرده مبتلا شده باشد. آب شکر در این مواقع انرژی از دست رفته را به جوجه بلدرچین برمی‌گرداند و کمک می‌کند تا قوای جسمی برای ادامه حیات را پیدا می کند.

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *