بیماری مارک در طیور + [ تاریخچه، علائم، درمان و پیشگیری ]

بیماری مارک در طیور

بیماری مارک در طیور و راه های پیشگیری از آن موضوعی است که در این مطلب از سایت پرآور صنعت آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در این مطلب شما را با راه‌ه ای ورود این بیماری به بدن طیور، اثرات منفی که بر بدن پرندگان می گذارد، علائم بیماری مارک، نحوه تشخیص بیماری و پیشگیری از آن آشنا خواهیم کرد. اگر جزء آن دسته از کسب و کار هستید که نگران ورود این بیماری به بدن طیور خود می باشید و دوست دارید آن را درمان کنید، تا انتهای مطلب با پرآور صنعت همراه باشید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

تاریخچه بیماری مارک در طیور

بیماری مارک معمولاً در مرغ و بوقلمون ها بیشتر از سایر پرندگان یافت می شود. مرغ و بوقلمونی که سن پایینی دارند، مستعد مبتلا شدن به بیماری مارک می باشند. این بیماری در ۱۹۰۷ توسط دکتر ژوزف مارک مجارستانی کشف گردید. بعد از گذشت سالیان بسیار زیادی واکسن این ویروس نیز ساخته شد تا طیور از دست آن در امان بمانند.  بیماری مارک بین سال های 1980 تا 1990 در آمریکا و اروپا شیوع پیدا کرد که با واکسن ژوزف مارک مجارستانی درصد بالایی از پرندگان از شر این ویروس در امان ماندند.

نحوه ورود بیماری مارک به بدن پرندگان

بیماری مارک معمولاً از طریق تنفس وارد بدن طیور می شود. این بیماری بعد از گذشت ۵ روز می‌تواند بدن پرندگان را از لحاظ ایمنی ضعیف نماید. هر چه قدرت این ویروس در بدن پرندگان بیشتر باشد، میزان تلفاتی که شما در کسب و کار خود خواهید داشت بیشتر خواهد بود. این بیماری را جدی بگیرید و حتی الامکان از ورود آن به گله پرندگان خود جلوگیری نمایید.

نحوه ورود بیماری مارک به بدن پرندگان
نحوه ورود بیماری مارک به بدن پرندگان

بیشتر بخوانید: علت مرگ جوجه در داخل تخم

علائم بیماری مارک در پرندگان

هرگاه پرندگان شما  فلج شدند یا نمی ‌توانند بالا و گردن خود را تکان دهند، بدانید به بیماری مارک مبتلا شده اند. از دیگر علائم بیماری مارک در طیور می ‌توان به کاهش ناگهانی وزن، افسردگی و مرگ ناگهانی در طیور، ریزش پر، کوری و نابینایی اشاره کرد.

این بیماری به طور مستقیم بر سیستم عصبی و بافت های اصلی بدن تاثیر می گذارد. تاثیرگذاری مارک بر بدن طیور به نحوی است که می تواند تمامی اعضای بدن اعم از پوست، شریان های اصلی و سیستم عصبی را تحت تاثیر خود قرار دهد. لازم به ذکر است هر چقدر میزان نفوذ بیماری مارک در بدن طیور بیشتر باشد شما تلفات بالاتری را خواهید داشت. لذا باید این بیماری را تشخیص، درمان و پیشگیری نمایید. در ادامه مطلب خواهیم گفت چگونه این بیماری را درمان و پیشگیری نمایید.

علائم تشخیص بیماری مارک در طیور

در ابتدای مطلب به چند عامل اصلی که شما می توانید با توجه به آن بیماری مارک در طیور را شناسایی کنید را برای شما بیان کردیم. به موارد فوق میتوانید لکه های سفید و خاکستری در بافت کبد کلیه و قلب به پرندگان را نیز اضافه نمایید. ترشحات لنفوئیدی از دیگر عواملی است که می تواند شما را به تشخیص این بیماری در بدنه برندگان کمک نماید.

علائم تشخیص بیماری مارک در طیور
علائم تشخیص بیماری مارک در طیور

بیشتر بخوانید: بیماری عفونت بند ناف + [ علائم، عوامل، راه های پیشگیری و درمان ]

عواملی که می ‌تواند از بیماری مارک در طیور پیشگیری نماید

برای این که بتوانید از این بیماری خطرناک در کسب و کار خود جلوگیری نمایید باید پرندگان خود را واکسیناسیون کنید. با استفاده از نظر دامپزشک می توانید از واکسن های مختلف برای مقاوم سازی بدن پرندگان استفاده نمایید. معمولاً دامپزشکان با توجه به شرایطی که هر پرنده واکسن های مختلفی را به شما توصیه می کنند. توجه داشته باشید، درمان قطعی و کاملی برای بیماری مارک در پرندگان وجود ندارد.

پیشگیری بیماری مارک
پیشگیری بیماری مارک

بیشتر بخوانید: دلایل عطسه مرغ و راه های درمان آن

مهمترین عامل در ایجاد بیماری مارک در طیور

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند زمینه‌ ساز بیماری مارک در طیور باشد. مهمترین عاملی که می تواند زمینه ساز بیماری مارک در طیور باشد، استرس است. نوک چینی، جابجایی گله و بر هم زدن آرامش محیطی جوجه ها می تواند عاملی باشد که باعث استرس در آنها شود.

شما برای ما از بیماری مارک در طیور بنویسید

در این مطلب از پرآور صنعت شما را با علائم بیماری مارک، راه های ورود آن به بدن طیور، نحوه تشخیص و پیشگیری آن آشنا کردیم. چنانچه شما نیز به این بیماری اشراف دارید، می توانید تجربیات خود را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید سوالات خود در این زمینه را از این طریق با ما در میان بگذارید. تیم پشتیبانی ما به سوالات شما به طور دقیق و کامل پاسخ خواهند داد. امیدواریم از این مطلب سایت پرآور صنعت بهترین نتیجه را گرفته باشید.

سوالات متداول

بیماری مارک در چه سالی و در کدام مناطق دنیا شیوع پیدا کرد؟

بیماری مارک بین سال های 1980 تا 1990 در آمریکا و اروپا شیوع پیدا کرد

کاشف واکسن بیماری مارک چه کسی بود؟

ژوزف مارک مجارستانی

تاثیرگذاری مارک بر بدن طیور چگونه است؟

تاثیرگذاری مارک بر بدن طیور به نحوی است که می تواند تمامی اعضای بدن اعم از پوست، شریان های اصلی و سیستم عصبی را تحت تاثیر خود قرار دهد. لازم به ذکر است هر چقدر میزان نفوذ بیماری مارک در بدن طیور بیشتر باشد شما تلفات بالاتری را خواهید داشت

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *