همه آن چیزی که باید درباره بیماری طیور بدانید + [ تشخیص، درمان و پیشگیری ]

شایع ترین بیماری ها در طیور

پرورش طیور در سال ‌های اخیر توانسته زندگی افراد مختلفی را دگرگون سازد. این کار یکی از کارهای بسیار پر رونق و سودآور است که افراد زیادی به سمت آن حرکت می کند. باید توجه داشت که این کار همیشه نمی تواند با سود فراوان همراه باشد. در برخی از مواقع بیماری ها در طیور میزان تلفات بالایی را با خود به همراه دارد. از این رو کسانی که کسب و کار خود را آغاز نموده اند با ضررهای بسیار زیادی روبه رو می شوند. در این مطلب از سایت پرآور صنعت قصد داریم شما را با شایع‌ ترین بیماری‌های طیور آشنا کنیم تا بتوانید به بهترین شکل به آنها برخورد نمایید. در این مطلب از پرآور صنعت علاوه بر شایع ‌ترین بیماری ‌های طیور شما را با روشهای پیشگیری، تشخیص و درمان آن نیز آشنا خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به ۶ دقیقه زمان نیاز دارد.

بیماری نیوکاسل در طیور

یکی از شایع ترین بیماری هایی که می تواند کسب و کار شما را تحت شعاع قرار دارد دهد، بیماری نیوکاسل است. بیماری نیوکاسل معمولاً در مرغها و خروسها و در برخی از اوقات نیز در بوقلمون ها ظاهر می شود. این بیماری این امکان را دارد که کل گله شما را درگیر نماید. توجه داشته باشید به محض این که پرندهای را دیدید که دچار بیماری نیوکاسل شده است، آن را از سایر گله جدا کنید تا سایر پرندگان نیز به این بیماری دچار نشوند.

بیماری نیوکاسل در طیور
بیماری نیوکاسل در طیور

بیشتر بخوانید: بیماری مارک در طیور + [ تاریخچه، علائم، درمان و پیشگیری ]

علائم بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل در طیور علائم مختلفی دارد. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1.  تورم در گلو و چشم
  2.  لرزش
  3. اسهال و بی اشتهایی
  4. افتادگی بال

درمان بیماری نیوکاسل

توجه داشته باشید که بیماری نیوکاسل را نمی توانید به طور کلی از بین ببرید. اگر به فکر درمان این بیماری در طیور خود هستید هزینه زیادی را برای آن در نظر بگیرید. بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری پیشگیری است که ما در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

پیشگیری از بیماری نیوکاسل در طیور

همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم برای اینکه بتوانید از بیماری نیوکاسل جلوگیری کنید بهترین روش آن جداسازی پرنده بیمار است. چنانچه دوست دارید پرندگان شما به این بیماری مبتلا نشوند، بهداشت را سرلوحه کار خود قرار دهید. یکی دیگر از توصیه‌ های پرآور صنعت به شما این است که پرنده ای که به نیوکاسل مبتلا شده و مرده است را دفن کنید یا آن را بسوزانید تا سایر پرندگان به وسیله آن بیماری نیوکاسل مبتلا نشوند.

بیماری آنفولانزای مرغی در طیور

یکی دیگر از بیماری هایی که می تواند کسب و کار شما را تحت الشعاع قرار دهد، آنفولانزای مرغی است. این ویروس خطرناک در مرغ، خروس و بوقلمون بیشتر از سایر پرندگان دیده می ‌شود. آنفولانزای مرغی می ‌تواند ضررهای زیادی را به کسب و کار شما وارد نمایید. این بیماری را بسیار جدی بگیرید.

بیماری آنفولانزای مرغی در طیور1
بیماری آنفولانزای مرغی در طیور

بیشتر بخوانید: بیماری های بلدرچین

تشخیص بیماری آنفولانزای مرغی در طیور

این بیماری برای طیور شما بسیار خطرناک است. قبل از اینکه علائم این بیماری در طیور را مشاهده کنید پرنده موردنظر از بین خواهد رفت. در ثانی با استفاده از جداسازی لاشه این پرنده از سایر گله ها می توانید ورود آنفولانزای مرغی به بدن سایر پرندگان جلوگیری نمایید. این روش بهترین روش پیشگیری از آنفولانزای مرغی در پرندگان است. توجه داشته باشید که نه تنها باید لاشه پرنده موردنظر را از گله دور کنید بلکه باید دان غذا و تجهیزاتی که با آن سروکار داشته را نیز ضدعفونی نمایید. بار دیگر تاکید بر این داریم که این بیماری را بسیار بسیار جدی بگیرید.

بیماری برونشیت در طیور

یکی دیگر از رایج ترین بیماری های طیور برونشیت است. این بیماری به طور کلی دستگاه تنفسی پرندگان را درگیر می‌کند و در صورت فشار زیاد دچار خفگی آنها می گردد.

بیماری برونشیت در طیور
بیماری برونشیت در طیور

بیشتر بخوانید: بیماری های رایج در مرغ را بیشتر بشناسید

روش های تشخیص بیماری برونشیت در طیور

خوشبختانه این بیماری که پرندگان را درگیر می کند از خود علائم بسیار زیادی را به جای می گذارد و این امکان را به شما می دهد که می توانید این بیماری را تشخیص و درمان کنید. از جمله عوامل علائم بیماری برونشیت در طیور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تنگی نفس
  2. اسهال
  3. کسلی
  4. آبریزش بینی سرفه

درمان بیماری برونشیت در طیور

برونشیت یکی از بیماری هایی است که می تواند تلفات سنگینی را از خود به جای بگذارد. برای اینکه بتوانید از آن جلوگیری کنید یا آن را درمان نمایید داروها و آنتی بیوتیک ها را در دستور کار قرار دهید. توجه داشته باشید داروها و آنتی بیوتیکها باید طبق تجویز دامپزشک انجام شود.

بیماری برفک در طیور

همانطور که از نام این بیماری پیداست دانه های سفید رنگ بر روی پرندگان می تواند به شما این علائم را بدهد که پرنده شما دچار بیماری برفک شده است. این بیماری به طور مستقیم روی دستگاه گوارشی پرندگان تاثیر می گذارد و ممکن است تمام اجزای دستگاه‌ های گوارشی پرندگان را فلج نماید. از کار افتادگی سیستم گوارشی در پرنده طیور می‌تواند عوامل بسیار زیادی مانند اسهال، استفراغ، کاهش وزن شدید و بی اشتهایی در پرندگان ایجاد نماید.

درمان بیماری برفک در طیور به جای درمان این بیماری به شما توصیه می کنیم تا آن را پیشگیری نمایید. استفاده از فضای بهداشتی و تغذیه مناسب عوامل بسیار مهمی است که می‌تواند از ورود بیماری برفک در طیور جلوگیری نماید. برای اینکه بتوانید از این ویروس جلوگیری کنید رطوبت محیط را نیز می توانید کنترل نمایید یا آنتی بیوتیک ها را در جیره غذایی پرندگان قرار دهید. توجه داشته باشید واکسینه کردن نیز می‌توانند بعد از ابتلا به بیماری برفک در طیور کارساز باشد.

بیماری لنگیدن در پای مرغ

آخرین گزینه ای که آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد بیماری لنگیدن پای مرغ است. این بیماری ممکن است در بسیاری از جوجه های مرغ مشاهده شود. مهمترین عاملی که می تواند باعث ایجاد این بیماری در طیور شود، استفاده از فضای محیطی نا استاندارد و اشتباهات انسانی است. برای اینکه بتواند از این بیماری در طیور جلوگیری نمایید به شما خرید قفس مرغ را توصیه می‌کنیم. با استفاده از قفس مرغ به راحتی هرچه تمام تر می توانید پرندگان خود را مدیریت نمایید و از انتشار بیماری های مختلف در طیور جلوگیری کنید.

بیماری لنگیدن در پای مرغ
بیماری لنگیدن در پای مرغ

بیشتر بخوانید: بیماری عفونت بند ناف + [ علائم، عوامل، راه های پیشگیری و درمان ]

شما برای ما از شایع ترین بیماری ها در طیور بنویسید

در این مطلب سایت پرآور صنعت شما را با انواع بیماری طیور، پیشگیری و درمان آنها آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه‌ ای را در این مطلب خالی دید آن را با ما  از طریق قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. نظرات شما می‌تواند به کامل شدن این مقاله به ما کمک نمایید. همچنین می توانید تجربیات خود را از این طریق با ما در میان بگذارید تجربیات شما می تواند از ضررهای احتمالی مخاطبین سایت پرآور صنعت جلوگیری نماید. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

سوالات متداول

علائم بیماری نیوکاسل در پرندگان چیست؟

تورم در گلو و چشم، لرزش اسهال و بی اشتهایی، افتادگی بال

بیماری برونشیت در طیور چه اختلالی ایجاد می کند؟

این بیماری به طور کلی دستگاه تنفسی پرندگان را درگیر می‌کند و در صورت فشار زیاد دچار خفگی آنها می گردد.

روش های تشخیص بیماری برونشیت در طیور چیست/

تنگی نفس، اسهال، کسلی، آبریزش بینی و سرفه

مهمترین عامل در بیماری لنگیدن در پای مرغ چیست ؟

مهمترین عاملی که می تواند باعث ایجاد این بیماری در طیور شود، استفاده از فضای محیطی نا استاندارد و اشتباهات انسانی است.

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *