بلدرچین ژاپنی

بلدرچین ژاپنی

در میان پرندگان و گونه‌هایی از آنها بلدرچین با انواع متنوعی که دارد امروزه به یکی از منابع تامین پروتئین تبدیل شده است. مخصوصا به دلیل ویژگی‌هایی مانند رشد سریع و هزینه کم پرورش طرفداران زیادی دارد. انواع بلدرچین ها دارای ویژگی های مشترکی هستند که می توان به رشد سریع، تولید تخم زیاد، دوره بلوغ کوتاه، وزن کم و مصرف کم غذا در آنها اشاره کرد. بیشتر بلدرچین ها مقاومت بدنی بالایی داشته و کمتر دچار بیماری می شوند. در میان انواع مختلف بلدرچین، بلدرچین ژاپنی بیشتر در ایران تولید و مصرف می شود. بلدرچین ژاپنی شباهت زیادی به نوع معمولی دارد. نام علمی آن coturnix japonica و نام انگلیسی آن japanese quail است.

بلدرچین ژاپنی بومی کشورهای چین، ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، تایلند و شرق آسیا است. گفته می‌شود در ابتدا این نوع بلدرچین‌ را برای آوازخوانی پرورش می دادند تا این که امپراتور ژاپن که مبتلا به سل بود با خوردن گوشت این مدل بلدرچین بهبود یافت و پس از آن گوشت بلدرچین ژاپنی مورد توجه قرار گرفته و تولید و پرورش آن رونق گرفت. امروزه در کشور ما نیز گوشت و تخم بلدرچین ژاپنی بیشتر عرضه می شود چرا که با ذائقه ایرانی ها سازگاری بیشتری دارد. برای اطلاعات بیشتر با سایت پراور صنعت همراه باشید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

تغذیه بلدرچین ژاپنی

. در صورتی که بلدرچین ژاپنی در طبیعت زندگی کند از انواع حشرات و خزندگان کوچک، کرمها، حلزونها،  دانه ها، بذرهای گیاهان و حتی میوه های وحشی تغذیه می کند.

.  بلدرچین ژاپنی در شرایط پرورشی نیز چندان تغذیه پرهزینه ای نداشته و جیره غذایی کمی دارد. هر بلدرچین ژاپنی در طول شبانه روز ۳۰ الی ۳۳ گرم مواد غذایی مصرف می‌کند که حتی تا پایان دوره پرورشی و بلوغ کامل غذای مصرفی بلدرچین ژاپنی به یک کیلوگرم نیز نمی رسد.

. با توجه به هدف پرورش دهنده بلدرچین ژاپنی که می‌تواند تولید بلدرچین گوشتی و یا تخمگذار باشد باید غذای کاملی در اختیار بلدرچین ها قرار بگیرد.

. وجود پروتئین و کلسیم زیاد، اسید های آمینه، املاح و مواد معدنی، انواع ویتامین ها برای تقویت قوای جنسی و جسمی بلدرچین های ژاپنی تخمگذار لازم است و کمبود این مواد سیستم دفاعی آنها را ضعیف می کند.

. بلدرچین ژاپنی در شش هفته اول رژیم غذایی نیاز به حدود ۲۵ ٪ پروتئین، ۱۲.۶ مگاژول  (MJ ) انرژی قابل سوخت و ساز(ME) در هر کیلوگرم و ۱۰٪ کلسیم دارد.

. با رسیدن به زمان بلوغ رژیم غذایی بلدرچین ژاپنی تغییر چندانی نکرده و فقط میزان کلسیم و فسفر آن باید زیاد شود. برای تامین کلسیم و فسفر می‌توان از سنگریزه های شل و یا سنگ آهک زمین به صورت جداگانه یا همراه غذا استفاده کرد.

. بلدرچینهای ماده تخم گذار نیاز به ۲۴ ٪ پروتئین، ۱۱.۷ مگاژول انرژی قابل سوخت و ساز در هر کیلوگرم و ۲.۵ ٪ خالی ۳.۰ کلسیم دارند.

. مواد غذایی که برای تغذیه بلدرچین ژاپنی ذخیره می‌شود پس از هشت هفته فاسد شده و برای پرنده مضر خواهد بود .

. مواد غذایی مورد نیاز بلدرچین ژاپنی باید در محفظه های خنک و عاری از رطوبت و هوا ذخیره شود و همچنین دور از دسترس جانوران موذی باشد.

تغذیه بلدرچین ژاپنی
تغذیه بلدرچین ژاپنی

ویژگی های محل نگهداری بلدرچین ژاپنی

ویژگی‌ها و شرایط محل پرورش و نگهداری بلدرچین ژاپنی نیز مانند بیشتر پرنده ها و طیور است.

– محلی که بلدرچین ها نگهداری می شوند نباید در معرض هجوم و دسترسی جانوران باشد.

– در نگهداری بلدرچین های ژاپنی توجه به امکانات تهویه و تنظیم رطوبت و دمای محیط بسیار مهم است چرا که باعث می‌شود آنها بدون استرس و شوک محیط به خوبی رشد کنند.

– بهداشت محیط زندگی بلدرچین ها و  دسترسی به آب و غذای سالم یکی دیگر از نکات مهم در پرورش موفق آنها است.

– مکانی که برای پرورش بلدرچین های ژاپنی در نظر گرفته می‌شود باید مطابق با هدفی باشد که مورد نظر است. یعنی شرایط نگهداری و پرورش بلدرچین تخمگذار و بلدرچین گوشتی متفاوت خواهد بود.

– فضای مناسبی که بلدرچین بتواند تولید مثل موفقی داشته باشد برای برای هر پرنده تقریباً یک و نیم متر است.

– بلدرچین های ژاپنی برای رشد و باروری کافی در طول روز نیازمند ۱۴ تا ۱۸ ساعت قرارگیری در نور هستند و در زمستان با نور های مکمل این نیاز را باید برطرف کرد.

نکته مهم: قفس بلدرچین بهترین و مناسب ترین گزینه برای پرورش بلدرچین ژاپنی است. با استفاده از قفس به راحتی هرچه تمام تر می توانید پرورش بلدرچین ژاپنی را مدیریت کنید و به سوداوری بالایی برسید.

بلدرچین ژاپنی
بلدرچین ژاپنی

بیشتر بخوانید: بلدرچین معمولی را به صورت کامل بشناسید

تولید مثل بلدرچین ژاپنی

* بلدرچین های ژاپنی نر برای تصاحب ماده ها با دیگر نرها جنگ می کنند و در صورتی که جفت گیری آنها کنترل نشود باعث افت بازدهی می شود. بهتر است در فصل جفت گیری هر بلدرچین ژاپنی نر را با ۳ ماده در کنار هم قرار داد تا از درگیری جلوگیری شود. با این روش میزان جفت گیری و در نتیجه تخم بیشتر خواهد شد.

* بلدرچین های ژاپنی مسن‌تر قدرت باروری کمتری دارند و زیاد شدن آنها در گله باعث افت تخم گذاری و ضرر خواهد بود. برای داشتن آمار دقیقی از سن و رکورد های جنسی بلدرچین ها می توان از چسب های رنگی بر روی پاهای آنها استفاده کرد.

* تخم بلدرچین ژاپنی مانند تمام گونه‌های بلدرچین بسیار حساس و شکننده است. برای جلوگیری از شکسته شدن تخم ها بهتر است چند بار در طول روز آنها را جمع آوری کرد. برای مراقبت از تخمها پیش از جوجه کشی باید آنها را در محلی با دمای ۱۵ درجه نگهداری کرد. گفتنی است  نگهداری تخم ها در یخچال باعث مرگ جوجه ها خواهد شد.

تخم بلدرچین ژاپنی

از خصوصیات مهم تخم بلدرچین ژاپنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

. پتانسیل تخمگذاری در بلدرچین های ژاپنی بالا بوده و به صورت طبیعی سالانه ۳۶-۶۰ عدد تخم می گذارند. در شرایط پرورشی رقم تخم ها بسیار بیشتر بوده و میانگین تعداد آنها ۳۰۰-۲۵۰ عدد تخم در یک سال خواهد بود.

. وزن تخم بلدرچین ژاپنی به طور میانگین ۱۰ گرم است که این مقدار در حدود ۸ درصد وزن پرنده ماده می‌باشد.

. میانگین وزن زرده، تخم و پوسته با توالی تخم گذاری مرتبط بوده و اولین تخم بلدرچین از یک توالی تخم گذاری بزرگتر از تخم های بعدی است.

. طیف رنگ تخم های بلدرچین ژاپنی بسیار متنوع بوده و در آنها از رنگ سفید برفی تا قهوه‌ای کامل مشاهده می شود. معمولاً در این گونه بلدرچین رنگ‌های قهوه‌ای برنزه تا قهوه‌ای خالدار یا قهوه‌ای خالدار با یک پوشش گچی آبی رنگ بیشتر متداول است.

. تخم بلدرچین ژاپنی وزنی در حدود ۱۵ درصد وزن تخم مرغ را دارد اما ارزش غذایی آن بسیار بیشتر است. آنچنان که تخم بلدرچین در قیاس با تخم مرغ حاوی ۵ برابر فسفر، ۵.۷ برابر آهن، ۶ برابر ویتامین B1 و ۱۵ برابر ویتامین B2 است.

گوشت بلدرچین ژاپنی

. در بلدرچین ژاپنی پرورشی بازده لاشه در حدود ۸۴-۸۲ درصد در جنس نر و ۸۲-۸۰ درصد در جنس ماده است .

. عضله لاشه بلدرچین ها (۲۰٪) در مقایسه با طیور دیگر(۶۰٪) کمتر است.

. گوشت بلدرچین ژاپنی به دلایل زیر سالم تر از گوشت مرغ است:

 میزان مواد معدنی بیشتر به ویژه عناصر کمیاب، بعضی از ویتامین های گروه B مخصوصاً ویتامین های B2، B1،B6، فسفولیپید بالاتر، کلسترول کمتر.

. وجود فسفولیپید و ویتامین B6 بالاتر در گوشت بلدرچین ژاپنی باعث تقویت اعصاب در مصرف کننده آن می‌شود.

گوشت بلدرچین ژاپنی
گوشت بلدرچین ژاپنی

بیشتر بخوانید: غذای بلدرچین تخمگذار

شما برای ما از بلدرچین ژاپنی بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را با بلدرچین ژاپنی، تغذیه آن، ویژگی محل نگهداری بلدرچین ژاپنی، تولیدمثل و خواص گوشت و تخم بلدرچین ژاپنی آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ای را در بین توضیحات داده شده خالی دید می توانید از طریق قسمت نظرات این گزینه‌ ها را با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می توانید سوالات خود درباره بلدرچین ژاپنی را از ما بپرسید. پشتیبانان سایت پراور صنعت به صورت اختصاصی به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

تغذیه بلدرچین ژاپنی چیست؟

انواع حشرات و خزندگان کوچک، کرمها، حلزونها، دانه ها، بذرهای گیاهان و حتی میوه های وحشی

بهترین مکان برای پرورش بلدرچین تخمگذار چه مکانی است؟

بهترین مکان برای پرورش بلدرچین تخمگذار قفس است.

چرا گوشت بلدرچین ژاپنی سالم تر از گوشت مرغ است؟

1- میزان مواد معدنی بیشتر به ویژه عناصر کمیاب، بعضی از ویتامین های گروه B مخصوصاً ویتامین های B2، B1،B6، فسفولیپید بالاتر، کلسترول کمتر. 2- وجود فسفولیپید و ویتامین B6 بالاتر در گوشت بلدرچین ژاپنی باعث تقویت اعصاب در مصرف کننده آن می‌شود.

وزن تخم بلدرچین ژاپنی به طور میانگین چقدر است؟

وزن تخم بلدرچین ژاپنی به طور میانگین ۱۰ گرم است که این مقدار در حدود ۸ درصد وزن پرنده ماده می‌باشد

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *