انواع کبوتر + [ آشنایی با انواع کبوتر + عکس کبوتر ]

انواع کبوتر

کبوترها نماد صلح و دوستی در سراسر دنیا هستند. این پرنده مثل تمام پرندگان دنیا از نژادهای مختلفی برخوردار است. در این مطلب از سایت پرآور صنعت قصد داریم شما را با انواع کبوتر آشنا کنیم. چنانچه با کبوترها آشنایی ندارید می توانید تا انتهای مطلب سایت پرآور صنعت را دنبال کنید. مطالعه این مطلب به ۶ دقیقه زمان نیاز دارد.

انواع نژاد کبوتر در ایران

کشور عزیز ایران نیز مانند سایر نقاط جهان از نژادهای مختلف کبوتر برخوردار است. بهتر است بگوییم ایران یکی از غنی ترین نژادهای کبوتران را به نسبت سایر کشورها دارد. در این قسمت سعی داریم شما را با انواع نژاد کبوتر در ایران به طور کامل آشنا کنیم. تبریز، اردبیل، همدان، قزوین، کرمانشاه، شیراز، اصفهان و مشهد از معتبرترین و معروف ترین نقاط کشور هستند که نژادهای مختلف کبوتران را پرورش می دهند. بسیاری از انواع نژاد کبوتر در ایران را با توجه به نام شهرهای آنها می شناسند. به طور مثال کبوتر سینه دم‌سیاه مخصوص شهر زیبای قزوین بوده و اکثریت این نژاد در این استان پرورش می یابد. برای آشنایی با نژادهای مختلف کفتر در شهرهای مختلف ایران باما همراه باشید.

نژادهای کبوتر در تبریز

 1. کبوتر ابلغ
 2. کبوتر زردی
 3. کبوتر دم دار
 4. کبوتر لوتی
 5. کبوتر قرمزی
 6. کبوتر سیاه
 7. کبوتر ریحانی
 8. کبوتر قره کوینک (سیه ‌جامه)
 9. کبوتر گوچک (زیبا)
 10. کبوتر پار پاری

نژادهای کبوتر در اردبیل

 1. کبوتر دم دار
 2. کبوتر چیل
 3. کبوتر فیلی قرمزی و ساری
 4. کبوتر پری قرمزی
 5. کبوتر سفید
 6. کبوتر گوی باش گوی قولوروح
 7. کبوتر پری ساری

نژادهای کبوتر در همدان و کرمانشاه

 1. کبوتر طوقی
 2. کبوتر زاغ دم ‌سفید
 3. کبوتر سرخ و زرد دم‌ سفید
 4. کبوتر سینه سیاه

نژادهای کبوتر در قزوین

 1. کبوتر سینه دم‌ سیاه
 2. کبوتر پشت‌ دار کاکلی
 3. کبوتر طوقی

نژادهای کبوتر در شیراز

 1. کبوتر کاله
 2. کبوتر طوقی

نژادهای کبوتر در اصفهان

 1. کبوتر کله داغدار

نژادهای کبوتر در مشهد

 1. سفید دم ‌سیاه
 2. سفید دم قهوه‌ای
 3.  سینه دم زرد کله سیاه
 4.  سینه دم کله زرد
 5.  سینه دم کله قهوه‌ای

انواع نژاد کبوتر در ایران را به اختصار شهرها مورد بررسی قرار دادیم. قصد داریم در اینده ای نزدیک شما را به طور کامل با هر یک از این نژادها آشنا کنیم و درباره هر کدام از گزینه های گفته شده به توضیحات کامل در این مطلب یا مطلبی جدید بپردازیم. اگر علاقه مند به آشنایی با هر یک از این نژادها هستید مطالب سایت پرآورصنعت را در آینده دنبال نمایید.

انواع نژادهای کبوتر در سراسر دنیا

همانطور که گفته شد کبوترها در سراسر دنیا نژادهای مختلفی دارند. در ادامه مطلب به نژادهای کبوتر به طور کامل اشاره خواهیم کرد.

انواع نژادهای کبوتر
انواع نژادهای کبوتر

کبوتر شاه سفید

این کبوتر یکی از معروف ترین انواع کبوترها در دنیا به شمار می رود. کبوتر شاهی سفید برعکس نامش از رنگ ها و چهره های مختلفی در دنیا تشکیل شده است. کبوتر شاهی سفید از جفت گیری چهار گونه مالتز، رانت، هومر و داشس تشکیل شده است. اگر به خوبی نگاه کنید متوجه خواهید شد که زیبایی، هوش و اخلاق آن به این چهار کبوتر نزدیک است.

کبوتر کارنیه

 از انواع کبوتر که می‌توان به آن اشاره کرد کبوتر کارنیه است. این کبوتر  را می توانید در دو رنگ سرخ و سفید مشاهده نمایید. کبوتر کارنیه از کبوتر شاهی کوچکتر بوده و سرپایی بدون پر دارد.

 کبوتر هومر

اگر قصد پرورش کبوتر گوشتی را دارید می توانید به سراغ کبوتر هومر بروید. کبوتر هومر بهترین نژاد کبوتر گوشتی است. وزن کبوتر نر 900 و کبوتر ماده 700 گرم می باشد. کبوتر هومر را می توانید در رنگ های مختلفی چون آبی تیره و سفید مشاهده کنید. سر و پای پرنده بدون پر خواهد بود. دو ویژگی بارز در کبوتر هومر آن را از سایر کبوترها جدا کرده است. ویژگی اول بارور بودن نسبت به سایر نژاد ها و ویژگی دوم لذیذ بودن آن است. هومر در انواع کبوتر دوست داشتنی ترین کبوتر ها به شمار می رود.

کبوتر مونداین

کبوترهای مونداین در انواع کبوتر فرانسه جزء قدیمی ترین به شمار می رود. این کبوتر که شباهت بسیار زیادی به مرغ دارد. این کبوتر حدود ۱ تا ۲ کیلوگرم وزن خواهد داشت. شما می‌توانید کبوترهای مونداین را در رنگ های تیره، زرد، سفید و آبی مشاهده نمایید. توجه کنید رنگ های گفته شده ممکن است در اعضای بدن کبوتر مونداین طیف رنگی و دیزاین مختلفی داشته باشند.

کبوتر چین دار شرقی

کبوتر چین دار شرقی جز نژادهای منقار کوتاه به شمار می رود. هرگاه خواستید کبوتر چین دار شرقی اصلی را از تقلبی تشخیص دهید می توانید به منقار پهن و کوتاه آن مراجعه کنید. نژاد اصلی این پرنده به کشور مصر بر می گردد. چشمانی درشت، منقاری کوتاه و پهن، پرهای طوسی شکل و سر و گردنی پر از پر به رنگ سفید از دیگر ویژگی‌های بارز کبوتر چین دار شرقی به شمار می رود. این نژاد در انواع کبوتر جزء نژاد های زینتی به شمار می رود. توجه داشته باشید گونه اصیل این نژاد بسیار گران قیمت است و با استفاده از آن می توانید به سوددهی فراوانی در پرورش کبوتر برسید.

کبوتر چین دار شرقی
کبوتر چین دار شرقی

کبوتر رنت

در این قسمت شما را با سنگین وزن ترین کبوتر آشنا خواهیم کرد. وزن کبوتر رنت حدود یک کیلو ۵۰۰ گرم است و طیف رنگ های مختلفی دارد. شما کبوتر را بیشتر به رنگ سفید مشاهده خواهید کرد. از خصوصیات ظاهری این پرنده می توان به بدن و سینه های کشیده اشاره نمود.

کبوتر مکه

کبوتر مکه را به کشورهایی چون یمن مصر و شهر مکه در عربستان نسبت میدهند. بسیاری از محققان بر این باورند که کبوتر مکه متعلق به یکی از این سه شهر و کشور است. جثه کوچک این پرنده باعث شده تا بسیاری از محققان آن را شبیه به کبوترهای معمولی بدانند. سر، بدن، کاکل، گردن سبز رنگ، پرهای طوسی رنگ و پاهای بدون پر از ویژگی های بارز کبوتر مکه است. هرگاه دیدید کبوتری به مدت طولانی آواز می خواند بدانید نژاد کبوتر مکه است.

کبوتر یعقوبی

یکی از بهترین و زیباترین کبوترها در انواع کبوتر، یعقوبی است. زیبایی کبوتر یعقوبی چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. پرهای نرم اطراف سر و گردن کبوتر یعقوبی باعث شده زیبایی این پرنده چندین برابر شود. کبوتر یعقوبی را معمولاً به رنگ های سفید مشاهده خواهید کرد. منشا این پرنده کشور هندوستان بوده و بعدها در کشورهایی مانند هلند، بلژیک و اتریش دیده شد. کسانی که دوست دارند کبوتر های گران قیمت را به فروش برسانند یعقوبی بهترین گزینه برای آنهاست. کبوتر یعقوبی جزء پرنده های گران قیمت به شمار می رود.

کبوتر بخارا

یکی دیگر از زیباترین و گران ترین گونه های کبوتر بخار است. کسانی که دوست دارند کبوترهای زینتی را پرورش دهند به سراغ کبوتر بخارا می روند. کبوتر بخارا معمولاً موهای پرپشت و پر های انبوهی دارد. چنانچه دوست دارید با پرورش کبوتر به سودهای کلانی دست پیدا کنید پرورش کبوتر بخارا در دستور کار قرار دهید.

کبوتر بخارا
کبوتر بخارا

حتما بخوانید: قفس کبوتر

کبوتر دمنده

کبوتر دمنده جزء قدیمی ترین انواع کبوتر های زینتی به شمار می رود که در سال ۱۷۳۵ میلادی کشف شد. دیگر نام این پرنده کبوتر انگلیسی است. بسیاری از محققان بر این باورند منشا کبوتر دمنده کشور انگلیس است. دلیل نامگذاری این کبوتر دمنده این است که این نژاد انواع کبوتر می تواند به راحتی هر چه تمام تر در سینه گردن و سر خود بدمد.

کبوتر نامه بر

کبوتر های نامه بر همانطور که از نام آن پیداست وظیفه نام بری را بر عهده دارند. کبوتر های نامبر بیشتر در اروپا و خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد. این کبوترها 10 کیلومتر را خواهند کرد. با استفاده از کبوتر نامه بر به راحتی هرچه تمام تر می توانید جهت یابی و میزان مسافت را بسنجد.

کبوتر میگسار

کبوتر میگسار جز پرنده های پرسرعت به شمار می روند. این نژاد از انواع کبوتر می تواند به راحتی هرچه تمام تر ۱۰ ساعت پرواز مستمر را تجربه کند. منشا این پرنده برای کشور پاکستان است. اندام کوچک و وزن سبک همراه با طیف خاکستری و سفید از ویژگی های بارز کبوتر کبوتر میگسار است.

کبوتر جاکوبین

ژاکوبین و شامپیون نام دیگر کبوتر جاکوبین است. این نژاد از کبوتر را می توان یکی از محبوترین نژادها در بین انواع کبوترها معرفی کرد. پرهای برافراشته در گردن کبوتر جاکوبین دل هر کسی که به پرنده علاقه مند باشد را سمت خود جذب می کند. اکثر افراد در نقاط مختلف دنیا این پرنده را با پرهای برافراشته شده در گردن می شناسند. برافراشته شدن پر در گردن دید این پرنده را برای پرواز مختل کرده و به همین دلیل پرواز بسیار کمی را در طول روز تجربه می کند. از دیگر مشکلاتی که پرهای بسیار زیاد در گردن این نژاد از کبوتر برایش فراهم می کند ایجاد ترس و دلهره به خاطر عدم دید درست است. اگر مایید تا به این پرنده نزدیک شوید توصیه می کنیم از جلو و طبق زاویه دید صحیح این پرنده به آن نزدیک شوید.

کبوتر آرشینگل

کبوتر آرشینگل جز پرنده های زینتی با طیف رنگبندی مختلف است. رنگ بندی مختلف این نژاد از کبوتر باعث می شود تا علاقه مندان به این پرنده در زمان انتخاب با مشکل مواجه شوند. کسانی که علاقه مند به کبوتران رنگی هستند می توانند به سراغ این نژاد بروند. از جمله رنگ هایی که کبوتر آرشینگل دارد می توان به طلایی، شرابی، سبز ارغوانی، مسی، برنزی و مشکی اشاره کرد. رنگ های گفته شده گوشه ای از رنگ های کبوتر آرشینگل بود و شما می توانید در رنگ های دلخواه دیگر نیز آنها را در طبیعت ببینید.

گیمپل، لارک و افغانی از دیپر نام های کبوتر آرشینگل به شمار می روند. این کبوتر بیشتر در کشورهای آمریکا و آلمان مورد پرورش و توجه قرار می گیرد. علاوه بر کشورهای گفته شده این کبوتر در قاره اروپا نیز دارای علاقه مندان بسیار زیادی است.

شما برای ما از انواع کبوتر بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت سعی کردیم شما را با انواع کبوتر به صورت کامل آشنا کنیم. به جز کبوتر هایی که ما به آنها پرداختیم انواع کبوتر بسیار زیاد دیگری وجود دارد که شما می توانید با آنها آشنا شوید. برای آشنایی با سایر کبوتر را می توانید نام آن را برای ما کامنت کنید تا ما به بررسی آنها بپردازیم. چنانچه سوالی در این زمینه ذهن شما را درگیر کرده است می توانید با استفاده از قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید. پشتیبانان سایت پرآور صنعت در اسرع وقت به صورت کاملا تخصصی و به سوالات شما پاسخ خواهند داد. امیدواریم از این مطلب وبسایت ما به بهترین شکل استفاده کرده باشید و کبوتر مورد نظر خود را شناسایی کنید.

سوالات متداول

انواع نژادهای کبوتر در سراسر دنیا را نام ببرید؟

کبوتر شاه سفید کبوتر کارنیه کبوتر هومر کبوتر مونداین و غیره

کبوتر کارنیه چه ویژگی هایی دارد؟

از انواع کبوتر که می‌توان به آن اشاره کرد کبوتر کارنیه است. این کبوتر را می توانید در دو رنگ سرخ و سفید مشاهده نمایید. کبوتر کارنیه از کبوتر شاهی کوچکتر بوده و سرپایی بدون پر دارد.

ویژگی بارز کبوتر دمنده چیست؟

دلیل نامگذاری این کبوتر دمنده این است که این نژاد انواع کبوتر می تواند به راحتی هر چه تمام تر در سینه گردن و سر خود بدمد.

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱۰ دیدگاه
 • مسعود 26 تیر 1401 / 11:44 ب.ظ

  سلام تجربه نشون داده بهترین کبوتری که هم خوب پرواز کنه و هم نمایش قشنگی بده تو اسمون کوتاه وبلند کنه وگردن کلفت پر بزنه کبوتر مسابقه باشه کبوتر مثله کبوتر شمرون نیست بهترین نژاد کبوتر خال پیس پرسیاه وخرمایی شمیران تهران است .وقت گذاشتن واسه کبوتر انگلیسی کبوتر خارجی مثله پاکستانی اب تو هونگ کوبیدنه .چون اصولا یازده ماه از سال کفترداران حیوون رو رو بوم میبینن لذت میبرن یه ماه میپرونن .کبوتری خوبه نه ده ساعت هفت ساعت رو نقد بپره وزمین قشنگی هم داشته باشه .به قول عشق بازا هفتش نقد باشه قیمت نداره .ممنون

  • مهدی 27 مرداد 1401 / 2:38 ب.ظ

   احسنت منم اصلأ قبول ندارم پاکستانی فقط کبوتر ایرانی

 • S.a 30 تیر 1401 / 7:24 ب.ظ

  کبوتر نامه بر درابران بنام کبوتر پلاکی معرف شده ،وکبوترهای وارداتی می باشد ‌وهرساله دراکثرشهرها مسابقاتی در ایران برگزار میشود ومهدآن در خوزستان می باشد وتا حد۱۲۳۰ کیلومتر مسابقه برگزار شده

 • رسول 10 مرداد 1401 / 0:27 ق.ظ

  بهترین کبوتر ما اصفهان بهش میگیم بد رنگ یا کبوتر اصفهان یا چادری کبوتری وفادار بعد از ۵یا حتما تا وقتی زنده است روی یک بوم می‌پرد برو مشهد ولش کن بر میگردد اصفهان یا هر جا جعل شده

 • مهدی حنایی 10 مرداد 1401 / 3:40 ب.ظ

  عشق فقط دمگیر غلاغ

 • ممرز 19 شهریور 1401 / 4:34 ب.ظ

  عشق کبوتر توس مازندران است.

 • رحیم قانع 19 شهریور 1401 / 11:23 ب.ظ

  سلام خد مت عشق بازای عزیز
  اگه میخاهید کبوتر خوشگل و خوش رنگ و گران قیمت
  دارای تنوع بسیار زیاد باید حتما یه سفر به کلان شهر تبریز سفر کنید
  اندازه کل جهان تنوع تو کبوتران تبریز میباشد

 • سینا 29 مهر 1401 / 12:23 ب.ظ

  از قدیم می‌گفتند کبوتر آمد و نیامد داره برای صاحبانش. اما من اصلا این حرف رو قبول ندارم. هر حیوانی رو اگر خانگی و اهلی کنید و درست ازش مراقبت کنید برای صاحبش خوبی و ثروت و شادابی میاره. حتی گربه و سگ. بهترین کبوتر در کل دنیا هم فقط کبوتر سوسکی هست. هرگز توسط شاهین و قوش و قرقی شکار نخواهد شد. استاد پشتک زدن است و همیشه جل خانه صاحبش باقی خواهد ماند.

  • طاعتی 3 آبان 1401 / 3:21 ب.ظ

   از نظر بسیار زیباتون متشکرم

 • جمالی 29 مهر 1401 / 1:30 ب.ظ

  کبوتر چاهی که تو گودالهای عمیق و چاهای روباز لانه میکند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *